Az orvosi angyalgyökér, népies nevén angyalfű, angelikafű az ernyősvirágzatúak családjába tartozó gyógy- és fűszernövény. Észak-Európában és Európa magasabb hegyvidékein őshonos, de más országokban is termesztik gyógyhatásai miatt. Japánban és Kínában évezredek óta felhasználják gyógyászati célokra. Az angyalgyökéren belül három különböző fajt különböztetünk meg.
- Réti angyalgyökér (Angelica palustris): láprétek, nyírlápok ritka és fokozottan védett növénye.
- Erdei angyalgyökér (Angelica silvestris): nedves réteken és láperdőkben fellelhető, feltűnő zöldesfehér ernyős virágokkal, hengeres szárral és bordázatlan fűrészfogas levelekkel rendelkezik.
- Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis): Kínában, Koreában és Japánban őshonos, illatos növény, amelyre női erősítő gyógynövényként tekintenek. A kínai angyalgyökér ferulsavat (egy fajta antioxidáns) és különféle poliszacharidokat is tartalmaz.
Az angelikafű azon gyógynövények egyike, amely a jégkorszakot is túlélte. Neve egy szerzetestől származik, aki álmában látta Rafael arkangyalt, amint az akkor tomboló bubópestis gyógyírjaként ajánlja fel az angyalgyökeret. Több ezer éven át tartották mágikus növénynek, betegségek és gonosz szellemek elkerülése érdekében szokás volt nyakláncként viselni. Más gyógynövényekkel ötvözve gyökerének levéből készítették el a "karmelita vizet", amelyről azt tartották, hogy véd a rontásokkal szemben és segíti a relaxációs folyamatokat. A növény minden részét hasznosítják gyógyászati célokra, tehát a gyökere, a levele és a termése is felhasználásra kerül.
Az angelika füvet külsőleg és belsőleg is felhasználhatjuk gyógyászati célokra. Belsőleg alkalmazva étvágyjavító, emésztést serkentő, vizelethajtó, víztisztító, szélhajtó, idegerősítő, nyákoldó, izzasztó és szélhajtó hatásai ismertek. Emellett gyomor- és epebántalmak megelőzésére is alkalmazható. A kínai angyalgyökérre női erősítő gyógynövényként teintenek, amelyet szinte minden nőgyógyászati panasz enyhítésére és kezelésére felhasználnak. Kezelhetőek segítségével a rendszertelen menstruációs ciklusok, a hormonális változások (menopauza) okozta tünetek, görcsök. Az angyalgyökeret fogyaszthatjuk tea, tinktúra vagy kapszula formájában.
- tea: 2 dl vízbe 1 evőkanál apróra vágott angyalgyökeret teszünk és 5 percig főzzük, majd ismételten 5 percig állni hagyjuk és végül leszűrjük. Napi 2-3 csésze fogyasztható ebből a teából.
- fürdő: A 100 gramm szárított, apróra vágott angyalgyökeret 1 liter vízben negyed órán keresztül főzünk, majd a leszűrt főzetet a fürdővizünkhöz adjuk.
- tinktúra: 50 gramm apróra vágott angyalgyökeret 1 liter fehérborhoz adunk, amelyet 1 hétig állni hagyunk, majd leszűrjük. Emésztési zavarok esetén naponta 1 evőkanállal javasolt a fogyasztása.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
Nulla kalóriás, növényi eredetű, természetes édesítőszer. Glikémiás indexe 0, nem emeli meg az inzulin- és vércukorszintet.